„E gonda Nzapa e mu singila” – „Tobie, Boże, dzięki, chwała”

„E gonda Nzapa e mu singila” – „Tobie, Boże, dzięki, chwała”

„Przybywamy dzisiaj do was z radosną nowiną,…….” tak każdy Józef zaczynał wizytę w kolejnych domach naszej parafii. Nasza szkoła już po raz 11-sty wzięła udział w akcji kolędowania misyjnego. Tym razem pomocą objęte były projekty związane z pracą misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, Rwandy, Czadu, Kamerunu, Boliwii, Brazylii oraz Libanu i Syrii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.  Projekty dotyczyły m.in. budowy studni głębinowych, budowy kaplic i domu katechetycznego, ośrodka zdrowia, dożywiania dzieci z ubogich rodzin, dofinansowania opłaty za szkołę i internat dla głuchoniemych dzieci, leczenia dzieci z ciężkim niedożywieniem, funkcjonowania szpitala i świetlicy  .

Do tegorocznego kolędowania wielu z Was mogło wyruszyć w nowych pięknych strojach kolędniczych. Wszystko to dzięki zaangażowaniu wielu osób, które poświęciły swój wolny czas, byśmy jeszcze piękniej mogli głosić nowinę o Narodzeniu Jezusa. Już na wiosnę Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Podolu – Górowej „Działajmy Razem” podjęło się zorganizowania kiermaszu wielkanocnego, z którego dochód  przeznaczony został na  zakup materiałów potrzebnych do uszycia strojów dla: Józefa, Maryi, Latynosów i Aniołów. Poza tym zakupione zostały różnobarwne kapelusze dla Latynosów oraz toczki dla: Maryi, Józefa i Aniołów. Krojenia i szycia strojów kolędniczych podjęły się babcie oraz mamy naszych pociech, tj. Panie: Janina Tołwińska, Helena Jasztal, Teresa Kołodziej, Halina Konicka, Agnieszka Kalloch, Renata Gryzło, Halina Matusik oraz Bernadetta Tokarz-Stasianek. To dzięki ich społecznemu i bezinteresownemu zaangażowaniu udało się „wyczarować” tak dużą ilość strojów dla uczniów naszej szkoły, które z roku na rok włączają się coraz liczniej i chętniej w to piękne dzieło misyjne!

Bardzo serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i poświęcony czas !!!

 

Z wielką radością przypomnę również, że do udziału w kolędzie misyjnej zgłosiło się  aż 81 uczniów  naszej szkoły, by podjąć trud kolędowania w okresie świątecznym. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej 26.12.2017 r. o godz.11.00 na której odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych. Następnie udaliśmy się z kolędą do naszych księży, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Dzisiaj w Betlejem” i przedstawiliśmy krótki program kolędniczy, zostawiając symboliczną pamiątkę  jako dar serca od dzieci z krajów misyjnych.

Prawdziwe wyzwanie czekało jednak na nas już następnego dnia. O godz.9.00 spotkaliśmy się w szkole, gdzie przebierając się w postacie Maryi, Józefa, Anioła, Afrykańczyka oraz Latynosa  wyruszyliśmy wraz z opiekunami w różne strony parafii Podole. Tym razem pogoda nam dopisała i wszyscy z wielkim zapałem wyruszyli w ustalone rejony naszej parafii. Najszybciej przygotowała się grupa klasy VII, która już o godz.8.50 pod opieką Pani Wiesławy Sarny wyruszyła w trasę. Chętnie pomagali nam rodzice, którzy rozwozili grupy w dalsze rejony parafii. Gospodarze bardzo życzliwie nas przyjmowali niejednokrotnie częstując nas ciepłym posiłkiem, różnymi smakołykami, owocami, słodyczami, którymi to po zakończonej kolędzie następował sprawiedliwy podział 🙂 Miło było słyszeć, że  jedna z grup podzieliła się swoimi smakołykami z pewnym gospodarzem naszej parafii, który bardzo się ucieszył takim prezentem – pięknie !!! Na trasie tradycyjnie trzeba było uważać na witające nas pieski, ale na szczęście większość z nich była pokojowo nastawiona. Z zagrożeń, które pojawiły się na trasie, były niesforne stado indyków, które mocno przystąpiło do ataku, ale nawet z takich sytuacji potrafiliście wyjść obronną ręką, chowając się za opiekunem grupy 😉

Niosąc radość z narodzenia Pana Jezusa, śpiewając kolędy oraz przedstawiając krótki program artystyczny, o sytuacji naszych rówieśników z krajów misyjnych, zostawiając symboliczną pamiątkę  jako dar serca od dzieci z krajów misyjnych oraz błogosławieństwo kolędników na drzwiach plebani pisząc słowa C+M+B 2017 tzn. Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi)  – odwiedziliśmy blisko 500 rodzin naszej parafii.  Wszyscy podkreślali życzliwość gospodarzy i ich otwarte serca na  los naszych rówieśników z krajów misyjnych . Przypomnijmy, iż 81 uczniów naszej szkoły tworzyło 15 grup kolędniczych, a z pomocą  przyszli nam również uczniowie szkoły w Gródku i Przydonicy  należący do parafii Podole tworząc  3 grupy kolędnicze.

Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy po raz kolejny, bądź po raz pierwszy włączyli się w akcję kolędowania misyjnego – uczniom, nauczycielom, rodzicom, opiekunom grup kolędniczych, którzy nie szczędzili wolnego czasu w przygotowaniu Was do kolędowania, by potem wspólnie odwiedzać rodziny naszej parafii. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wielkiej wrażliwości gospodarzy na trudny los dzieci w krajach misyjnych udało się zebrać kwotę 13120 zł , która została przekazana do Wydziału Misyjnego w Tarnowie i wesprze wspomniane wcześniej projekty przygotowane przez misjonarzy i siostry zakonne.

Na koniec chciałbym Was zachęcić do codziennej modlitwy w intencji dzieci z krajów misyjnych. Chociażby jedno codzienne „Zdrowaś Maryjo ”, o które prosił już w połowie XIX wieku francuski bp Forbin-Janson nadal pozostaje aktualne. To tak niewiele, a tak wiele może pomóc . Niech cały rok trwa nasza troska, by dzieci całego świata mogły poznać Pana Jezusa i by mogło im się żyć lepiej.
Jeszcze  raz wszystkim serdecznie dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas, a jak Pan Bóg pozwoli to już za niecały rok zapraszam na następne 12-ste kolędowanie 😉

Wiesław Rębiasz