„Jesucristopa sutimpim – W imię Chrystusa”

 „Jesucristopa  sutimpim  – W imię Chrystusa”

          „Z kolędą misyjną do Was przychodzimy…….” tak Nasze Anioły zaczynały wizytę w kolejnych domach naszej parafii. Nasza szkoła już po raz dziesiąty wzięła udział w akcji kolędowania misyjnego. Tym razem pomocą objęte były projekty związane z pracą misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, Kazachstanu, Rwandy, Czadu oraz Kamerunu,  a dotyczyły m.in. budowy studni głębinowych, dożywiania dzieci z ubogich rodzin, rozbudowy szkoły dla głuchoniemych dzieci, wyposażenia przedszkola, leczenia dzieci z ciężkim niedożywieniem, funkcjonowania szpitala , budowy ochronki dla dzieci z biednych rodzin . Po raz kolejny można było na Was liczyć i nie zawiedliście, ochoczo zgłaszając swój udział w kolędowaniu. Z wielką radością przypomnę, że w tym roku zgłosiło się  aż 79 uczniów  naszej szkoły, by podjąć trud kolędowania w okresie świątecznym. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej 26.12.2016 r. o godz.11.00 na której odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych. Następnie udaliśmy się z kolędą do naszych księży, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, a klasa II SP przedstawiła krótki program kolędniczy, zostawiając symboliczną pamiątkę  jako dar serca od dzieci z krajów misyjnych oraz błogosławieństwo kolędników na drzwiach plebani pisząc słowa C+M+B 2016 tzn. Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) .

Prawdziwe wyzwanie czekało jednak na nas już następnego dnia. O godz.9.00 spotkaliśmy się w szkole, gdzie przebierając się w postacie Maryi, Józefa, Anioła, Afrykańczyka oraz Latynosa  wyruszyliśmy wraz z opiekunami w różne strony parafii Podole. Chociaż było zimno i bardzo wietrznie wszyscy z wielkim zapałem wyruszyli w ustalone rejony naszej parafii. Dopomogli nam rodzice, którzy rozwozili grupy w dalsze rejony parafii. Gospodarze bardzo życzliwie nas przyjmowali niejednokrotnie częstując nas ciepłym posiłkiem, różnymi smakołykami, owocami, słodyczami, którymi to po zakończonej kolędzie następował sprawiedliwy podział:)  Na trasie tradycyjnie trzeba było uważać na witające nas pieski, ale na szczęście większość z nich była pokojowo nastawiona, choć jeden z afrykańczyków (co uwiecznione zostało na zdjęciach) musiał się ratować ucieczką:). Jak donosili opiekunowie silny wiatr często utrudniał poruszanie się i porywał latynosom kapelusze, a Maryi i Józefowi nakrycia głowy, ale nawet z takich sytuacji potrafiliście wyjść obronną ręką.   Niosąc radość z narodzenia Pana Jezusa, śpiewając kolędy oraz przedstawiając krótki program artystyczny o sytuacji naszych rówieśników z krajów misyjnych – odwiedziliśmy blisko 500 rodzin naszej parafii.  Wszyscy podkreślali życzliwość gospodarzy i ich otwarte serca na  los naszych rówieśników z krajów misyjnych . Przypomnijmy, iż 79 uczniów naszej szkoły tworzyło 15 grup kolędniczych, a z pomocą  przyszli nam również uczniowie szkoły w Gródku i Przydonicy  należący do parafii Podole tworząc  3 grupy kolędnicze.

Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy po raz kolejny, bądź po raz pierwszy włączyli się w akcję kolędowania misyjnego – uczniom, nauczycielom, rodzicom, opiekunom grup kolędniczych,  którzy nie szczędzili wolnego czasu w przygotowaniu Was do kolędowania, by potem wspólnie odwiedzać rodziny naszej parafii. W sposób szczególny dziękuje Pani Barbarze Wojtas, która już po raz kolejny szyła stroje kolędnicze dla naszych uczniów oraz Panu Markowi Schneider, który „wyrzeźbił” piękne gwiazdy kolędnicze, które z pewnością posłużą nam kilka dobrych lat. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wielkiej wrażliwości gospodarzy na trudny los dzieci w krajach misyjnych udało się zebrać kwotę 12841 zł , która została przekazana do Wydziału Misyjnego w Tarnowie i wesprze wspomniane wcześniej projekty przygotowane przez misjonarzy i siostry zakonne.

Na koniec chciałbym Was zachęcić do codziennej modlitwy w intencji dzieci z krajów misyjnych. Chociażby jedno codzienne „Zdrowaś Maryjo ”, o które prosił już w połowie XIX wieku francuski bp Forbin-Janson nadal pozostaje aktualne. To tak niewiele, a tak wiele może pomóc . Niech cały rok trwa nasza troska, by dzieci całego świata mogły poznać Pana Jezusa i by mogło im się żyć lepiej.
Jeszcze  raz wszystkim serdecznie dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas, a już za rok następne kolędowanie 😉

Wiesław Rębiasz