Kolędnicy Misyjni 2015

„Cristo causai rajcu”

Pod hasłem „Cristo causai rajcu” t.zn.”Oddali życie dla Chrystusa” 28 grudnia 2015 r. wyruszyliśmy na trasę kolędowania misyjnego. Nasza szkoła już po raz 9 wzięła udział w tej akcji, obejmującej całą diecezję tarnowską, organizowanej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w Tarnowie. Hasło tegorocznego kolędowania związane było z męczeńską śmiercią dwóch polskich misjonarzy franciszkanów o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, zamordowanych w 1991 r. przez terrorystów Świetlistego Szlaku, a którzy zostali ogłoszonymi błogosławionymi 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru. Tym razem pomocą objęte były projekty związane z pracą misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, Demokratycznej Republice Konga, Kazachstanu,  Boliwii, Brazylii, Jamajki, Burkina Faso oraz Kamerunu , a dotyczyły m.in.dożywiania dzieci z ubogich rodzin,  budowy sal szkolnych, prowadzenia przedszkola, funkcjonowania szpitala , zakupu Pisma Świętego, książek, pomocy dydaktycznych, budowy domu katechetyczno-duszpasterskiego, zorganizowania formacji dzieci i młodzieży, wiercenia studni głębinowych .  Po raz kolejny można było na Was liczyć i nie zawiedliście, ochoczo zgłaszając swój udział w kolędowaniu. Z wielką radością przypomnę, że w tym roku zgłosiło się  65 uczniów  naszej szkoły oraz 23 uczniów ze szkoły w Gródku należących do naszej parafii, by podjąć trud kolędowania w okresie świątecznym. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej 26.12.2015 r. o godz.11.00 na której odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych. Następnie udaliśmy się z kolędą do naszych księży, gdzie  grupa kolędników z Bartkowej przedstawiła krótki program kolędniczy, zostawiając symboliczną pamiątkę, jako dar serca od dzieci z krajów misyjnych oraz pisząc na drzwiach  błogosławieństwo kolędników  słowawi C+M+B 2015 t.zn. Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) .

Prawdziwe wyzwanie czekało na nas już w poniedziałek  28.12.2015 r. O godz.9.00 spotkaliśmy się w szkole, gdzie przebierając się w postacie Maryji, Józefa, Anioła, Afrykańczyka, Latynosa  oraz Azjatę  wyruszyliśmy wraz z opiekunami w różne strony parafii Podole. Po raz kolejny wszyscy, którzy zadeklarowali udział w kolędzie misyjnej dotarli do szkoły. Początki nie były łatwe padał deszcz, było mglisto i chłodno, ale z czasem pogoda się poprawiła i nawet za chmur wyszło słoneczko. Dopomogli nam rodzice, którzy rozwozili grupy w dalsze rejony parafii. Gospodarze bardzo życzliwie nas przyjmowali niejednokrotnie częstując nas ciepłym posiłkiem, różnymi smakołykami, owocami, słodyczami.  Na trasie tradycyjnie trzeba było uważać na witające nas pieski, które wciąż jeszcze nie rozpoznają pokojowo nastawionych kolędników i nieraz nie dają za wygraną pilnie strzegąc swoich gospodarzy głośno szczekając i doskakując do nieraz mocno wystraszonych kolędników. Chyba w przyszłym roku trzeba będzie zabierać dla nich jakieś smakołyki:) Jak donosili opiekunowie droga na skróty nie zawsze była dobrym wyborem, co kończyło się przemoczeniem butów i nie tylko, ale nawet z takich sytuacji potrafiliście wyjść obronną ręką.

Niosąc radość z narodzenia Pana Jezusa, śpiewając kolędy oraz przedstawiając krótki program artystyczny o sytuacji naszych rówieśników z krajów misyjnych – odwiedziliśmy blisko 440 rodzin naszej parafii.  Wszyscy podkreślali życzliwość gospodarzy i ich otwarte serca na  los naszych rówieśników w krajach Afryki, Ameryki i Azji . Przypomnijmy, iż 65 uczniów naszej szkoły tworzyło 11 grup kolędniczych, a z pomocą  przyszli nam również uczniowie szkoły w Gródku, mieszkający w Bartkowej, a  należących do parafii Podole tworząc  4 grupy kolędnicze.

Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy po raz kolejny, bądź po raz pierwszy włączyli się w akcję kolędowania misyjnego – uczniom naszej szkoły oraz  uczniom ze szkoły w Gródku, nauczycielom, rodzicom, opiekunom grup kolędniczych,  którzy nie szczędzili wolnego czasu w przygotowaniu Was do kolędowania, by potem wspólnie odwiedzać rodziny naszej parafii. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wielkiej wrażliwości gospodarzy na trudny los dzieci w krajach misyjnych udało się zebrać kwotę 10 300 zł, która została przekazana do Wydziału Misyjnego w Tarnowie i wesprze wspomniane wcześniej projekty przygotowane przez misjonarzy i siostry zakonne.

Na koniec chciałbym Wam po raz kolejny przypomnieć i zachęcić do codziennej modlitwy w intencji dzieci z krajów misyjnych. Chociażby jedno codzienne „Zdrowaś Maryjo ”, o które prosił już w połowie XIX wieku francuski bp Forbin-Janson nadal pozostaje aktualne. To tak niewiele, a tak wiele może pomóc . Niech cały rok trwa nasza troska, by dzieci całego świata mogły poznać Pana Jezusa i by mogło im się żyć lepiej. Jeszcze  raz wszystkich serdecznie dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas, a już za niecały rok następne  kolędowanie;)